The Last of Us - serial godny obejrzenia? Moja recenzja

The Last of Us - serial godny obejrzenia? Moja recenzja
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski10.10.2023 | 6 min.

Serial "The Last of Us" od HBO, bazujący na popularnej grze wideo studia Naughty Dog, z miejsca stał się jednym z najgorętszych tematów na początku 2023 roku. Produkcja zebrała bardzo dobre recenzje od krytyków i widzów, choć nie obyło się bez kontrowersji związanych ze zmianami w fabule w stosunku do oryginału. Czy serial rzeczywiście jest godny uwagi i wart obejrzenia? Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym aspektom tej niezwykłej produkcji.

Fabuła serialu The Last of Us

Postapokaliptyczna rzeczywistość

Akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, 20 lat po globalnej pandemii wywołanej przez mutację grzyba Cordyceps. Ludzkość została zdziesiątkowana, a ocalali żyją w izolowanych enklawach, chroniąc się przed zainfekowanymi. Świat zarósł bujną, nieprzebytą roślinnością. Ludzie walczą o przetrwanie w surowych realiach, a natura powoli odzyskuje utracone terytoria. Mroczny klimat i realistyczne przedstawienie upadku cywilizacji tworzą niepokojącą, wciągającą atmosferę.

Relacja Joela i Ellie

Głównymi bohaterami są twardy przemytnik Joel, grany przez Pedro Pascala, oraz 14-letnia Ellie w wykonaniu Belli Ramsey. Ich losy splatają się, gdy Joel zostaje zatrudniony do przetransportowania Ellie poza obręb kwarantanny. Dziewczyna może być kluczem do stworzenia szczepionki, ale droga pełna jest niebezpieczeństw. Na ekranie świetnie udało się oddać wyjątkową relację tych dwojga - od nieufności do głębokiej więzi i wzajemnej troski. Ich interakcje stanowią sedno fabuły.

Poszukiwanie lekarstwa na grzyba

Głównym celem podróży Joela i Ellie jest dostarczenie dziewczyny do szpitala Św. Marii w Salt Lake City. Tam naukowcy próbują stworzyć szczepionkę przeciwko zabójczej infekcji. Widzowie śledzą ich mozolną wędrówkę przez Stany Zjednoczone, podczas której napotykają zarówno zainfekowanych, jak i niebezpiecznych ocalałych. Ta misja obarczona jest ogromnym ciężarem, ponieważ Ellie może uratować ludzkość. Serial buduje napięcie, pokazując trudności w dotarciu do celu.

Aktorstwo i charakteryzacja

Pedro Pascal jako Joel

Pedro Pascal perfekcyjnie wciela się w postać Joela - surowego i ponurego przemytnika, noszącego emocjonalne blizny po stracie córki. Aktor znakomicie oddaje sarkastyczne poczucie humoru bohatera i jego stopniową przemianę pod wpływem relacji z Ellie. Jego kreacja aktorska została bardzo wysoko oceniona przez krytyków.

Bella Ramsey jako Ellie

Młoda gwiazda Bella Ramsey idealnie pasuje do roli Ellie - dziewczyny energicznej i bezpośredniej, ale też ranionej przez los. Aktorka świetnie radzi sobie z przedstawieniem jej buntowniczości, humoru i wrażliwości. Wnosi też niezbędną lekkość w mroczny nastrój produkcji. Ramsey otrzymała wiele pochwał za pełną wyrazu i emocji grę.

Pozostali aktorzy i role

W serialu występuje też wiele innych świetnych aktorów, jak choćby Gabriel Luna jako Tommy, brat Joela, czy Anna Torv jako Tess. Znakomite wrażenie robi charakteryzacja zainfekowanych, przerażająco przypominających prawdziwych ludzi opanowanych przez grzybnię. Dobór obsady i charakteryzacji stoi na najwyższym poziomie.


Czytaj więcej: Seriale obyczajowe - wnikliwy portret społeczeństwa

Wierność materiałowi źródłowemu

Podobieństwa z grą

Twórcy serialu wiernie odwzorowali klimat, scenografię i fabułę gry. Fani z pewnością rozpoznają kluczowe lokacje i momenty z historii Joela i Ellie. Produkcja oddaje charakter postaci oraz dynamikę ich relacji. Pod względem wierności jest to jedna z najlepszych adaptacji gry wideo.

Różnice w stosunku do gry

Są jednak pewne zmiany w stosunku do materiału źródłowego. Niektóre wątki zostały rozbudowane, a inne zmodyfikowane. Na przykład więcej uwagi poświęcono postaci Tess. Te różnice wzbudziły dyskusję wśród fanów gry, choć ogólnie serial pozostaje jej wierny.

Czy zmiany były trafne?

Moim zdaniem twórcom udało się zachować ducha i jakość opowieści z gry, wnosząc jednocześnie pewne zmiany, które wzbogacają fabułę i pogłębiają postacie. Dzięki temu produkcja świetnie się ogląda zarówno dla fanów, jak i widzów nieznających pierwowzoru.

Aspekty techniczne serialu

The Last of Us - serial godny obejrzenia? Moja recenzja

Scenografia i lokacje

Scenografia i lokacje zdjęć zachwycają i wprowadzają w mroczny, postapokaliptyczny klimat. Dewastacja miast i bujna roślinność przypominające dżunglę prezentują się przekonująco i widowiskowo. Twórcy dbali o detale, by świat przedstawiony wyglądał realistycznie i angażował widza.

Muzyka i dźwięk

Muzyka Gustavo Santaolalli świetnie buduje nastrój i wpisuje się w klimat opowieści. Odgłosy zainfekowanych i efekty dźwiękowe potęgują immersję. Dźwięk jest kluczowym elementem doznań podczas seansu tego serialu.

Efekty specjalne

Efekty specjalne, zwłaszcza zainfekowani, prezentują się przekonująco i realistycznie. Twórcy mistrzowsko łączą praktyczne efekty z CGI, dzięki czemu horror biologiczny jest jeszcze bardziej przerażający. Pod względem technicznym serial trzyma wysoki poziom.

Podsumowanie i ocena serialu

Mocne strony serialu

Do mocnych stron produkcji z pewnością należy fascynująca historia osadzona w mrocznym, immersyjnym świecie. Znakomite aktorstwo, reżyseria i realizacja wciągają widza w przedstawione wydarzenia. Serial oddaje klimat gry i pogłębia jej uniwersum. Jest to znakomita, ambitna adaptacja.

Słabsze elementy produkcji

Trudno doszukać się poważniejszych wad tej produkcji. Być może niektóre zmiany w stosunku do pierwowzoru nie spodobały się fanom gry. Jednak ogólnie serial trzyma bardzo wysoki poziom pod każdym względem.

Czy warto obejrzeć ten serial?

The Last of Us to zdecydowanie jedna z najlepszych i najbardziej wciągających produkcji ostatnich lat. Zarówno fani gry, jak i nowi widzowie będą zachwyceni tą historią. Ze względu na świetną fabułę, realizację i aktorstwo z czystym sumieniem można polecić ten serial każdemu. To obowiązkowa pozycja dla miłośników ambitnego fantasy i survival horroru.

Podsumowanie

Serial "The Last of Us" to prawdziwy majstersztyk - produkcja, która zachwyca rozmachem, jakością realizacji i historią, wciągając widza w mroczny świat. Dzięki świetnej obsadzie, reżyserii i oddaniu ducha gry, adaptacja zainteresuje zarówno fanów pierwowzoru, jak i nowych widzów. Mimo kilku zmian w fabule w stosunku do gry, serial pozostaje jej wierny i znakomicie rozwija uniwersum. Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych produkcji ostatnich lat i absolutnie warta obejrzenia.

Najczęstsze pytania

Nie, serial świetnie się ogląda bez znajomości gry. Producenci zadbali, by przedstawić wszystkie potrzebne informacje.

Serial ma 9 odcinków, które emitowane są w rytmie jeden odcinek tygodniowo od 15 stycznia 2023 r.

Twórcy planują kolejne sezony serialu, jednak nie ogłoszono jeszcze oficjalnie 2 sezonu.

Aktorzy zostali dobrani tak, by jak najwierniej oddać wygląd bohaterów. Charakteryzacja również pomaga w osiągnięciu podobieństwa.

Serial dostępny jest na platformie HBO Max zarówno w wersji oryginalnej, jak i z polskim dubbingiem.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Strażnicy Galaktyki 1: Dlaczego ten film Marvela zasługuje na uwagę?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły