Oppenheimer (2023) - Recenzja nowego filmu Christophera Nolana

Oppenheimer (2023) - Recenzja nowego filmu Christophera Nolana
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski04.08.2023 | 5 min.

Oppenheimer to najnowszy film Christophera Nolana, który trafi do kin w tym roku. Jest to biograficzny dramat historyczny opowiadający o życiu J. Roberta Oppenheimera, amerykańskiego fizyka który odegrał kluczową rolę w stworzeniu pierwszej bomby atomowej. Film skupia się na moralnych dylematach naukowca dotyczących konsekwencji jego pracy nad bronią jądrową. W roli głównej występuje Cillian Murphy, a w obsadzie znaleźli się również tacy aktorzy jak Emily Blunt, Matt Damon czy Robert Downey Jr. Zwiastuny zapowiadają mroczny i emocjonujący thriller psychologiczny w klimacie wcześniejszych dzieł Nolana takich jak Incepcja czy Dunkierka. Film Oppenheimer zapowiada się na jedną z najgłośniejszych tegorocznych premier kinowych.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia J. Roberta Oppenheimera, jednego z ojców bomby atomowej, w reżyserii Christopera Nolana zapowiada się na jeden z najważniejszych filmów tego roku. W roli głównej wystąpił Cillian Murphy, a partnerują mu plejada hollywoodzkich gwiazd. Po sukcesie takich produkcji jak Incepcja, Dunkierka czy trylogii Mroczny Rycerz, nowy film Nolana znów łączy w sobie napięcie, emocje i moralne dylematy. Przyjrzyjmy się bliżej nadchodzącemu arcydziełu.

Kulisy powstania filmu Oppenheimer

Oppenheimer (2023) - Recenzja nowego filmu Christophera Nolana

Pomysł na film o "ojcu bomby atomowej" pojawił się u Nolana już jakiś czas temu. Reżyser od dawna interesował się postacią J. Roberta Oppenheimera i jego wkładem w stworzenie broni nuklearnej. Kiedy Universal Pictures zaproponowało mu nakręcenie biografii tej kontrowersyjnej postaci, Nolan od razu się zgodził. Wspólnie ze scenarzystą Kieremanem Fitzgeraldem stworzyli scenariusz ukazujący nie tylko genialnego naukowca, ale przede wszystkim człowieka zmagającego się z moralnymi dylematami.

Ekipa filmowa

Realizacja filmu o tak skomplikowanej tematyce wymagała zaangażowania najlepszych specjalistów. Zdjęcia powierzono doświadczonemu operatorowi Hoyte van Hoytema, z którym Nolan pracował już przy Interstellar i Dunkierce. Muzykę skomponował Ludwig Göransson, laureat Oscara za Czarne Pantery. Nolan po raz kolejny nawiązał też współpracę ze scenografką Nathan Crowley.

Obsada

W tytułowej roli J. Roberta Oppenheimera wystąpił Cillian Murphy, aktor znany m.in. z Peaky Blinders i filmu Nolana Początek. Partnerują mu Emily Blunt jako żona głównego bohatera oraz plejada hollywoodzkich gwiazd: Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh, Rami Malek i Benny Safdie. W epizodycznych występach pojawią się też m.in. Gary Oldman i Matthew Modine.

Fabuła filmu Oppenheimer

Oppenheimer (2023) - Recenzja nowego filmu Christophera Nolana

Oppenheimer przedstawia losy tytułowego bohatera, geniusza fizyki jądrowej, który stworzył pierwszą bombę atomową. Film rozpoczyna się w latach 30. kiedy młody Oppenheimer angażuje się w badania nad reakcją rozszczepienia jądra atomowego. Choć jego praca budzi kontrowersje, naukowiec kontynuuje ją, przekonany o słuszności swoich racji. Sytuacja zmienia się, gdy w czasie II wojny światowej Oppenheimer zostaje mianowany szefem tajnego projektu Manhattan mającego na celu zbudowanie bomby atomowej.

Dylematy moralne

Im bardziej zaawansowane stają się prace nad bronią nuklearną, tym większe wątpliwości nurtują Oppenheimera. Zdaje on sobie sprawę z niszczycielskiej siły tworzonej przez niego bomby i przeczuwa, jakie spustoszenie może ona poczynić. Rozdarty wewnętrznie między nauką a etyką kontynuuje jednak projekt, wierząc że broń atomowa może pomóc szybciej zakończyć wojnę.

Pierwsza próba

Kulminacyjnym momentem jest scena pierwszej próby bomby atomowej na pustyni w stanie Nowy Meksyk. Potężna eksplozja uświadamia bohaterowi całe zniszczenie, jakie ludzkość sobie zgotowała. Pomimo wątpliwości Oppenheimer decyduje się jednak kontynuować pracę nad technologią nuklearną. Film kończy się tuż po zrzuceniu bomby na Hiroszimę i Nagasaki, pozostawiając widza z pytaniami o etyczny wymiar prac naukowych prowadzonych przez Oppenheimera.

Realizacja i klimat filmu

Oppenheimer (2023) - Recenzja nowego filmu Christophera Nolana

Z dotychczasowych zwiastunów i materiałów wynika, że Nolan po raz kolejny stworzył mroczny, ale też emocjonujący obraz. Zdjęcia operują ciemną, surową kolorystyką, budując klimat tajemniczości i niepokoju. Muzyka dynamicznie podkreśla napięcie akcji. Reżyser jak zwykle dba o realizm - filmem kręcono w prawdziwych lokacjach z epoki, a scena wybuchu bomby atomowej wykorzystuje efekty praktyczne zamiast CGI.

W wywiadach Nolan podkreśla, że chciał pokazać Oppenheimera jako człowieka z krwi i kości, zmagającego się z wątpliwościami moralnymi i rozdarcia wewnętrznego. W tej roli świetnie odnajduje się Cillian Murphy, który buduje wielowymiarową, dramatyczną kreację geniusza dręczonego wątpliwościami co do konsekwencji własnego dzieła. Oppenheimer zapowiada się więc na wciągającą podróż w głąb ludzkiej natury i mrocznych zakamarków nauki.

Podsumowanie

Film Oppenheimer to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych tego roku. Biograficzny dramat Christophera Nolana opowiada o losach kontrowersyjnego naukowca J. Roberta Oppenheimera i genezie broni atomowej. Reżyser stara się ukazać nie tylko geniusz, ale przede wszystkim człowieka zmagającego się z moralnymi dylematami. W roli głównej błyszczy Cillian Murphy, a partnerują mu plejada gwiazd. Mroczny, emocjonujący klimat i charakterystyczny styl Nolana sprawiają, że Oppenheimer może okazać się jednym z najlepszych filmów 2023 roku.

Najczęstsze pytania

Premiera filmu Oppenheimer odbędzie się 21 lipca 2023 roku.

Film Oppenheimer trafi do regularnej dystrybucji kinowej. Będzie można go obejrzeć w kinach w całej Polsce.

Tak, Oppenheimer opowiada prawdziwą historię tytułowego naukowca, który stworzył pierwszą broń atomową.

W rolach głównych występują Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer, Emily Blunt jako jego żona oraz plejada gwiazd: Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh, Rami Malek i Benny Safdie.

Autorem filmu jest Christopher Nolan, twórca takich hitów jak Incepcja, Interstellar, Dunkierka czy trylogia Mroczny Rycerz.Źródło: https://zalukaj.film/film/oppenheimer

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły