Największe wpadki w historii kina: Filmy, które okazały się komercyjnymi i artystycznymi porażkami.

Największe wpadki w historii kina: Filmy, które okazały się komercyjnymi i artystycznymi porażkami.
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski04.09.2023 | 4 min.

W świecie kina nie wszystkie produkcje odnoszą sukces komercyjny i artystyczny. Czasami nawet najlepsi reżyserzy i aktorzy stworzą film, który okaże się prawdziwą porażką. Poniżej przedstawiamy listę największych wpadek w historii kina - filmy, które nie spełniły oczekiwań publiczności i krytyków zarówno pod względem dochodów, jak i jakości artystycznej.

"Wrota niebios” - Klęska mistrza reżyserii

"Wrota niebios" (1980) reżyserowany przez Michaela Cimino, miał być wielkim triumfem po jego wcześniejszym filmie "Myśliwski księżyc". Niestety, film o amerykańskim Dzikim Zachodzie okazał się gigantyczną klapą zarówno finansową, jak i artystyczną. Znany jako jedno z najdroższych produkcji w historii, "Wrota niebios" zdołał zebrać znikome dochody w porównaniu do poniesionych kosztów.

Pomimo znakomitej obsady i staranności w rekonstrukcji historycznego okresu, nie przyciągnął widzów. Głównym problemem była jego długość, trwająca ponad trzy godziny, co przytłoczyło publiczność. Ponadto, niezrozumiała fabuła utrudniała śledzenie wydarzeń, a wiele scen wydawało się zbędnych lub niepotrzebnie rozwlekłych. Film otrzymał negatywne recenzje i przyczynił się do upadku studio United Artists.

“Ishtar” - Wielka komediowa katastrofa

"Ishtar" (1987), komedia reżyserowana przez Elaine May, miała być przełomowym filmem komediowym z gwiazdorską obsadą, w tym Warrenem Beatty'm i Dustinem Hoffmanem. Niestety, film okazał się klapą na wszystkich frontach. Zyskał opinię jednego z największych finansowych niepowodzeń w historii kina i został powszechnie uznany za niewyraźny i nieśmieszny. Problemy podczas produkcji, przekroczenie budżetu i negatywne recenzje przyczyniły się do jego fiaska na rynku.

"Ishtar" był pełen oczekiwań, jako komedia z udziałem dwóch wielkich aktorów. Niestety, film nie zdołał spełnić tych oczekiwań. Słabe dialogi, niewyraźny kierunek fabuły i brak komediowego pazura przyczyniły się do jego porażki.

"Wyspa piratów” - Nieudany rejs pirackiej przygody

"Wyspa piratów" (1995) w reżyserii Renny'ego Harlina, miał być wielkim hitem, ale stał się jednym z największych finansowych niepowodzeń w historii kina. Film o piratach z udziałem Geeny Davis i Matthew Modine nie zdołał odzyskać swojego olbrzymiego budżetu i ostatecznie przyczynił się do bankructwa wytwórni, która go wyprodukowała. Mimo ambitnej fabuły i widowiskowych scen akcji, film nie zdobył uznania publiczności i krytyków, a słaba promocja dodatkowo pogorszyła jego wyniki kasowe.

“The Adventures of Pluto Nash” - Kosmiczna porażka

"The Adventures of Pluto Nash" (2002) z Eddiem Murphym w roli głównej, to jeden z najgorszych filmów w jego karierze. Ta kosmiczna komedia sci-fi o życiu na Księżycu nie tylko spotkała się z negatywnymi recenzjami, ale również odniosła porażkę finansową. Film nie zdołał odzyskać nawet ułamka swojego ogromnego budżetu. Problemy z reżyserią, słabe dialogi i brak świeżości w fabule przyczyniły się do jego fiaska.

“Gigli” - Porwanie publiczności i krytyków

"Gigli" (2003) to film, który stał się synonimem porażki. Romantyczna komedia kryminalna, w której wystąpili Ben Affleck i Jennifer Lopez, zdobyła ogromną ilość negatywnych recenzji i zebrała minimalne dochody w porównaniu do swojego wysokiego budżetu. "Gigli" jest często wymieniany jako jeden z najgorszych filmów wszech czasów. Kombinacja nieudanego scenariusza, słabej chemii między głównymi bohaterami i kontrowersyjnej promocji przyczyniły się do katastrofy filmu.

“Kobieta-Kot” - Koci upadek

"Kobieta-Kot" (2004) z Halle Berry w roli tytułowej, miała być filmową adaptacją popularnej postaci komiksowej. Niestety, odbiór filmu był jednoznacznie negatywny. Zyskał reputację jako jedna z najgorszych adaptacji komiksów i stał się komercyjną porażką. Słabe wykonanie, chaotyczny scenariusz i brak wierności oryginalnemu materiałowi źródłowemu przyczyniły się do niepowodzenia filmu.

“Fantastyczna Czwórka” (2015) - Fantastycznie nieudany

"Fantastyczna Czwórka" (2015), kolejna próba ekranizacji przygód popularnej grupy superbohaterów, nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Film otrzymał krytyczne recenzje i zebrał niewielkie dochody, co doprowadziło do zamrożenia planów kontynuacji. Słaby scenariusz, niewłaściwe obsadzenie i niewykorzystanie potencjału postaci przyczyniły się do klęski filmu.

Podsumowanie

W historii kina można znaleźć wiele filmowych wpadek - produkcji, które zawiodły zarówno artystycznie, jak i komercyjnie. Opisane powyżej filmy są tylko niektórymi z najbardziej znanych przykładów takich porażek. Niestety, nawet najbardziej utalentowani twórcy czasami mają trudności z osiągnięciem sukcesu na ekranie. Pamiętajmy jednak, że wpadki te stanowią część procesu twórczego i w dalszym ciągu są lekcją dla przemysłu filmowego, aby unikać tych samych błędów w przyszłości.

Źródło: https://vod.film/pl/filmy

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Strażnicy Galaktyki 1: Dlaczego ten film Marvela zasługuje na uwagę?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły