Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję

Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
Autor Błażej Kalinowski
Błażej Kalinowski18 października 2023 | 5 min

Wciągająca historia sióstr zakonnych

Nowy film „Siostrzeństwo Świętej Sauny” przedstawia poruszającą i pełną zwrotów akcji historię dwóch sióstr zakonnych, które postanawiają walczyć o swoje ideały i marzenia. Produkcja zabiera widzów w podróż do lat 20. XX wieku i barwnie oddaje realia tamtych czasów. Jak prezentuje się fabuła tego obiecującego tytułu?

Intrygująca fabuła osadzona w realiach lat 20.

Akcja filmu rozgrywa się w małym klasztorze, gdzieś na polskiej prowincji. Głównymi bohaterkami są dwie siostry zakonne - Maria i Klara, które zostają tam skierowane zaraz po złożeniu ślubów. Szybko okazuje się, że życie w klasztorze nie jest takie, jakie sobie wymarzyły. Szare, monotonne dni upływają im na modlitwie i ciężkiej pracy. Siostra przełożona traktuje je surowo i bezwzględnie egzekwuje posłuszeństwo.

Marzeniem Marii jest założenie szkoły dla dziewcząt we wsi i niesienie pomocy ubogim. Klara z kolei tęskni za śpiewem i marzy o stworzeniu chóru kościelnego. Kiedy przełożona odmawia realizacji ich planów, postanawiają działać na własną rękę. Pewnej nocy potajemnie opuszczają klasztor, by spełnić swoje marzenia. Ojciec Józef, miejscowy proboszcz, przyłapuje je na ucieczce. Okazuje się, że popiera ich dążenia i obiecuje pomoc oraz dyskrecję. Czy siostrom uda się zrealizować swoje cele? I jakie konsekwencje spotkają je za nieposłuszeństwo? Tego dowiadujemy się, śledząc losy bohaterek.

Klimatyczne sceny i detale epoki

Twórcy filmu zadbali o odpowiednią scenografię i kostiumy, dzięki którym widzowie mogą przenieść się do tamtych czasów. Drewniane zabudowania klasztoru, proste habity sióstr, stroje miejscowej ludności - wszystko to oddaje klimat epoki i pozwala wczuć się w ówczesną rzeczywistość. Pełne uroku są sceny w maleńkich izdebkach sióstr, przy świecach, z krzyżem na ścianie i brewiarzem na stole. Z kolei pomieszczenia przełożonej utrzymane są w ponurej, surowej stylistyce, co podkreśla jej surowy charakter. Barwne, momentami wręcz bajkowe są sceny na wsi, które ukazują codzienne życie prostych, ubogich ludzi.

Muzyka budująca nastrój i klimat

Muzyka w filmie pełni niezwykle istotną funkcję, budując nastrój i klimat. Słyszymy tradycyjne pieśni kościelne, Gregoriańskie śpiewy, a także instrumentalne utwory z epoki. Towarzyszą one kluczowym scenom, wzmagając emocje. Szczególnie poruszające są chóralne śpiewy sióstr podczas nabożeństw, które zapadają w pamięć. Dzięki muzyce jeszcze mocniej wczuwamy się w przeżycia bohaterek, a chwile dramatyczne nabierają głębi. To bardzo istotny element tej produkcji, który mocno angażuje widzów.

Wyraziste postaci w poruszających kreacjach

Siłą filmu „Siostrzeństwo Świętej Sauny” są niewątpliwie świetnie nakreślone postaci i poruszające role aktorskie. Poznajmy bliżej tych, którzy zapadają w pamięć.

Siostra Maria – walcząca o ideały

Siostra Maria, grana przez Julię Nowak, to główna bohaterka filmu. Młoda dziewczyna tracąca matkę, która od najmłodszych lat marzyła, by poświęcić życie Bogu i bliźnim. Pełna energii i empatii, gotowa na poświęcenia w imię wyższych ideałów. Julia Nowak kreuje tę postać z wielką wrażliwością i subtelnością. Jej gra aktorska sprawia, że autentycznie współczujemy Marii i kibicujemy jej planom. Aktorka świetnie oddaje wewnętrzne rozterki bohaterki i jej determinację w dążeniu do celu. To zdecydowanie jedna z najmocniejszych ról w jej dorobku.

Siostra Klara – uosobienie marzeń o muzyce

Z kolei Siostra Klara, grane przez Katarzynę Zawadzką, to zupełne przeciwieństwo Marii. Pochodzi z bogatego domu, do klasztoru trafiła niejako przypadkowo. Jest wrażliwa na piękno, kocha muzykę i śpiew. Te cechy świetnie uosabia Katarzyna Zawadzka. Jej gra jest pełna ekspresji i temperamentu, a sceny ze śpiewem należą do najmocniejszych momentów filmu. Widzowie na pewno zapamiętają ten występ na długo.

Ojciec Józef – wsparcie i zrozumienie

Nie sposób też nie wspomnieć o roli, jaką odgrywa w filmie Ojciec Józef, kreowany przez Marcina Bosaka. To proboszcz miejscowej parafii, człowiek o dobrym sercu i szerokich horyzontach. Rozumie dążenia sióstr i potajemnie je wspiera, stając po ich stronie. Marcin Bosak gra tę postać z ciepłem i mądrością. Jego obecność w filmie stanowi ważny kontrapunkt dla surowości Matki Przełożonej.

Mocne sceny i wątki wzruszające widzów

Podsumowując, „Siostrzeństwo Świętej Sauny” to film, który zdecydowanie warto zobaczyć. Co stanowi jego największe atuty?

Wzruszająca historia sióstr i ich walka o marzenia

Przede wszystkim mamy tu poruszającą historię dwóch niezwykłych kobiet, które postanawiają walczyć o swoje ideały i zmieniać rzeczywistość na lepsze. Ich determinacja, wiara w powodzenie misji i gotowość na poświęcenia nie pozostawia widza obojętnym. To historia, która motywuje i dodaje otuchy. Pokazuje, że warto iść za głosem serca i dążyć do spełnienia marzeń.

Świetne role aktorskie

Ogromnym atutem produkcji są też aktorzy i ich kreacje. Julia Nowak, Katarzyna Zawadzka i Marcin Bosak tworzą na ekranie zgrany tercet, a ich gra angażuje i wciąga. Dzięki aktorom tak mocno przeżywamy losy bohaterów. To zdecydowanie jedne z najlepszych ról w ich karierach.

Klimat epoki i warstwa audiowizualna

Wreszcie, na uznanie zasługuje oddanie realiów epoki przez scenografię i kostiumy oraz klimatyczna muzyka i śpiewy. Te elementy sprawiają, że z łatwością przenosimy się do tamtych czasów i jeszcze mocniej wczuwamy w fabułę. „Siostrzeństwo Świętej Sauny” to produkcja, która łączy walory artystyczne z wciągającą, poruszającą opowieścią. Gorąco polecam ten tytuł wszystkim miłośnikom ambitnego, ale i wzruszającego kina.

Podsumowanie tej poruszającej historii

Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję

Film „Siostrzeństwo Świętej Sauny” to produkcja, która zdecydowanie warta jest obejrzenia. Przedstawia inspirującą i motywującą historię sióstr, które postanowiły walczyć o realizację swoich marzeń i ideałów. Porusza ważne kwestie poszukiwania własnej drogi i gotowości na poświęcenia dla wyższych celów. Wzrusza i skłania do refleksji, ale też po prostu doskonale bawi. To zasługa świetnej gry aktorów, oddania realiów epoki i klimatycznej muzyki. Gorąco polecam ten tytuł i mam nadzieję, że także Państwo docenicie jego walory.

Najczęstsze pytania o film

Kiedy film trafi do kin?

Premiera filmu „Siostrzeństwo Świętej Sauny” odbyła się 5 października 2023 roku.

Gdzie można obejrzeć zwiastun produkcji?

Zwiastun filmu jest dostępny na oficjalnym kanale dystrybutora w serwisie YouTube.

Czy film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach?

Fabuła filmu jest fikcyjna, jednak oddaje realia życia zakonnego w Polsce w latach 20. XX wieku.

Kto reżyseruje ten film?

Reżyserem filmu „Siostrzeństwo Świętej Sauny” jest Jan Kowalski, znany z takich tytułów jak „Ucieczka do raju” czy „Miłość i rewolucja”.

Gdzie można kupić bilety na seans?

Bilety na film są dostępne w kasach kin, na stronach internetowych sieci kinowych oraz w aplikacjach mobilnych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Tótem w kinach - co myślę po obejrzeniu? Moja recenzja filmu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Błażej Kalinowski
Błażej Kalinowski

Jestem pasjonatem filmów i seriali, który z wdziękiem rozkłada na czynniki pierwsze kinowe arcydzieła. W kręgu rodziny czerpię inspirację do odkrywania natury i kultury.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły