Role, które na zawsze wpisały się do kanonu oscarowego

Role, które na zawsze wpisały się do kanonu oscarowego
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski18 września 2023 | 9 min

Oscary to najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie, przyznawane corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Statuetka Oscarów jest uznawana za największe osiągnięcie w karierze aktora lub aktorki. Wielu artystów poświęca całe swoje życie, by choć raz zdobyć tego złotego posążka. Jednak tylko nielicznym udaje się stworzyć rolę na tyle wybitną, że zapisze się ona na zawsze w historii kina. Oto najbardziej pamiętne, legendarne kreacje aktorskie nagrodzone Oscarem.

Klasyczne kreacje dramatyczne

Meryl Streep w „Wyborze Zofii”

Meryl Streep jest rekordzistką jeśli chodzi o liczbę nominacji do Oscara, aż 21. Jednak to rola Zofii Zawistowskiej w filmie „Wybór Zofii” przyniosła jej pierwszą statuetkę w 1982 roku. Streep zagrała polską imigrantkę osadzoną w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej, zmuszoną do straszliwego wyboru, które z jej dzieci ma przeżyć, a które pójdzie do gazu. Aktorka stworzyła kreację pełną dramatyzmu, rozpaczy i bezsilności. Jej gra poruszyła widzów na całym świecie.

Daniel Day-Lewis w „Lincolnie”

Daniel Day-Lewis jest jedynym aktorem w historii, który zdobył aż 3 Oscary dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Jednym z nich była kreacja tytułowej roli w filmie „Lincoln” z 2012 roku. Day-Lewis wcielił się w postać legendarnego prezydenta USA Abrahama Lincolna. Aktor znany ze swojego pedantycznego przygotowywania się do ról, tym razem również nie zawiódł. Jego Lincoln był niezwykle charyzmatyczny, mądry i pełen ciepła. Krytycy pisali, że oglądając film można zapomnieć, że to aktor, a nie prawdziwy prezydent.

Kathy Bates w „Przyjaciołach”

Rola szalonej i opętanej zazdrością byłej fanki pisarza w thrillerze psychologicznym „Przyjaciele” przyniosła Kathy Bates Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 1991 roku. Bates stworzyła przerażającą i niepokojącą kreację kobiety uzależnionej od swojego idola, zdolnej do najgorszych czynów, byle tylko zatrzymać go przy sobie. Mimo że był to jej filmowy debiut, od razu została doceniona za intensywną i pełną grozy grę aktorską.

Role komediowe w historii Oscarów

Roberto Benigni w „Życiu jest piękne”

Włoski aktor i reżyser Roberto Benigni zdobył w 1999 roku Oscara za rolę żydowskiego ojca usiłującego ochronić syna przed okropieństwami obozu koncentracyjnego, opowiadając mu, że to wszystko gra. Mimo dramatycznego tła, Benigni stworzył ciepłą i pełną humoru kreację, która wzbudzała śmiech, ale i wzruszenie. Aktor zachwycił swoją charyzmą i energią. Była to jedna z najbardziej zapadających w pamięć oscarowych ról komediowych.

Robin Williams w „Bękarcie wojny”

Robin Williams zdobył Oscara za drugoplanową rolę ekscentrycznego DJ-a w sitcomie osadzonym w czasie wojny w Wietnamie. Mimo poważnego kontekstu, Williams stworzył barwną i szaloną kreację, która wnosiła lekkość i humor do mrocznej opowieści. Aktor błyskawicznie improwizował przed kamerą, zachwycając reżysera i widzów swoją charyzmą. Do dziś uważana jest za jedną z najzabawniejszych ról w historii Oscarów.

Jack Nicholson w „Lepiej być nie może”

Jack Nicholson ma na koncie aż 3 Oscary, ale to rola Melvina Udalla w komedii romantycznej „Lepiej być nie może” z 1997 roku jest uważana za jedną z jego najlepszych kreacji komediowych. Nicholson zagrał samotnego, ekscentrycznego pisarza cierpiącego na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, który zakochuje się w kelnerce granej przez Helen Hunt. Aktor stworzył barwną postać pełną humorystycznych scen i gagów. Jego chemia z Hunt sprawiła, że film stał się hitem i klasykiem komedii romantycznej.

Aktorzy wcielający się w postacie historyczne

Colin Firth jako król Jerzy VI

Brytyjski aktor Colin Firth otrzymał Oscara za rolę króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI w filmie „Jak zostać królem” z 2010 roku. Aktor w niezwykle przekonujący sposób sportretował monarchę zmagającego się z jąkaniem, który musiał przejąć tron w trudnym dla kraju momencie. Firth znakomicie ukazał jego niepewność, lęki, ale i godność oraz poczucie odpowiedzialności. Jego kreacja była pełna autentyzmu i szacunku dla historycznej postaci.

Forest Whitaker jako Idi Amin

Rola dyktatora Ugandy Idi Amina w filmie „Ostatni król Szkocji” przyniosła Forestowi Whitakerowi Oscara dla najlepszego aktora w 2007 roku. Aktor w niezwykle przekonujący sposób wcielił się w zbrodniczego przywódcę, ukazując jego charyzmę, inteligencję, ale i niestabilność psychiczną oraz skłonność do okrucieństwa. Dzięki charakteryzacji i grze aktorskiej Whitaker niemalże zniknął na ekranie, stając się Aminem. Była to jedna z najlepszych oscarowych kreacji historycznych.

Marion Cotillard jako Edith Piaf

Francuska aktorka Marion Cotillard zachwyciła Hollywood swoją kreacją legendarnej piosenkarki Edith Piaf w filmie „Piaf – Ptak wolności” z 2007 roku. Cotillard nie tylko świetnie naśladowała charakterystyczny wokal artystki, ale też ukazała jej skomplikowaną osobowość, uzależnienia i problemy. Aktorka znakomicie oddała charyzmę i temperament Piaf. Zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, jako pierwsza francuska aktorka w historii.

Role, które zmieniły postrzeganie aktorów

Role, które na zawsze wpisały się do kanonu oscarowego

Matthew McConaughey w „Witaj w klubie”

Matthew McConaughey na początku kariery grał głównie w komediach romantycznych i często był traktowany jak aktor drugiej kategorii. Jednak rola AIDS-owego aktywisty Rona Woodroffa w filmie „Witaj w klubie” zupełnie odmieniła jego wizerunek. McConaughey schudł ponad 20 kilogramów do roli i stworzył poruszającą kreację człowieka walczącego z chorobą i dyskryminacją. Aktor pokazał swoje możliwości dramatyczne i zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w 2014 roku.

Charlize Theron w „Monster”

Charlize Theron była znana z ról w filmach akcji oraz z bycia symbolem urody. Jednak rola seryjnej morderczyni Aileen Wuornos w filmie „Monster” całkowicie odmieniła jej wizerunek. Theron przytyła i poddała się niesamowitej charakteryzacji, stając się nie do poznania. Jej kreacja przerażającej, ale i tragicznej postaci wstrząsnęła krytyką. Aktorka zdobyła Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki, udowadniając swoje możliwości dramatyczne.

Joaquin Phoenix w „Jokerze”

Joaquin Phoenix był już kilkukrotnie nominowany do Oscara, jednak to rola tytułowego superzłoczyńcy w filmie „Joker” przyniosła mu upragnioną statuetkę w 2020 roku. Aktor stworzył mroczną i niepokojącą kreację człowieka spychanego na margines społeczny, który popada w szaleństwo i staje się ikonicznym komiksowym zabójcą. Phoenix zadziwił wszystkich intensywnością i zaangażowaniem w tę rolę, która na zawsze zmieniła jego postrzeganie w Hollywood.

Aktorki w rolach ikonicznych postaci

Cate Blanchett jako królowa Elżbieta I

Cate Blanchett zachwyciła swoją kreacją legendarnej królowej Elżbiety I w filmie „Elizabeth” z 1998 roku, za którą otrzymała pierwszego w karierze Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Aktorka w niezwykle charyzmatyczny i przekonujący sposób sportretowała władczą monarchinię w początkach jej panowania, ukazując zarówno jej siłę, jak i kobiecą wrażliwość. Blanchett idealnie oddała ducha epoki i stała się uosobieniem młodej Elżbiety na ekranie.

Nicole Kidman jako Virginia Woolf

Rola słynnej pisarki Virginii Woolf w filmie „Godziny” z 2002 roku przyniosła Nicole Kidman Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Kidman w niezwykle przekonujący sposób sportretowała jej skomplikowaną psychikę, talent oraz problemy emocjonalne i mentalne, na które cierpiała. Dzięki charakteryzacji aktorka upodobniła się do Woolf niemalże do złudzenia. Była to jedna z najlepszych kreacji w jej karierze.

Natalie Portman jako Jackie Kennedy

Natalie Portman wcieliła się w postać charyzmatycznej i eleganckiej Jackie Kennedy w filmie „Jackie” z 2016 roku. Aktorka zachwyciła niezwykle dopracowaną charakteryzacją oraz perfekcyjnym odwzorowaniem manier i akcentu byłej pierwszej damy USA. Portman znakomicie oddała jej arystokratyczny styl, inteligencję i stoicki spokój. Jej kreacja młodej Kennedy została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Role, które przeszły do legendy

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter

Jedna z najbardziej przerażających i pamiętnych ról filmowych w historii, za którą Anthony Hopkins otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W filmie „Milczenie owiec” z 1991 roku Hopkins wcielił się w postać genialnego seryjnego mordercy i kanibala Hannibala Lectera. Aktor stworzył ikoniczną, pełną grozy i charyzmy kreację, mimo niewielkiego czasu na ekranie. Do dziś uważana jest za jedną z najwybitniejszych oscarowych ról w historii kina.

Jodie Foster jako Clarice Starling

Partnerująca Hopkinsowi Jodie Foster również zdobyła Oscara za rolę agentki FBI Clarice Starling, ścigającej seryjnego mordercę Buffalo Billa w filmie „Milczenie owiec”. Foster stworzyła niezwykle ch

Podsumowanie

Oscary od lat celebrowały wspaniałe kreacje aktorskie, które na zawsze zapisały się w historii kina. Najwybitniejsi aktorzy i aktorki dzięki swojemu talentowi i poświęceniu byli w stanie stworzyć role prawdziwie legendarne. Te wyjątkowe postacie filmowe na długo pozostaną w pamięci widzów na całym świecie. Role dramatyczne, komediowe, historyczne czy kultowe - każda z nich na swój sposób wniosła ogromny wkład w rozwój sztuki filmowej i wpisała się do kanonu Oscarów. Aktorzy nagrodzeni statuetką za te wybitne kreacje na zawsze zapisali się w annałach kina.

Najczęstsze pytania

Rekordzistą pod względem liczby zdobytych Oscarów dla najlepszego aktora pierwszoplanowego jest Daniel Day-Lewis, który ma ich w swojej kolekcji aż 3.

Meryl Streep jest niekwestionowaną rekordzistką nominacji do Oscara wśród aktorek - była nominowana aż 21 razy, z czego 3 razy zdobyła statuetkę.

Za jedną z najwybitniejszych oscarowych ról komediowych uchodzi kreacja Roberto Benigniego w filmie „Życie jest piękne”.

Anthony Hopkins otrzymał Oscara za role Hannibala Lectera w filmach „Milczenie owiec” i „Hannibal”.

Marion Cotillard jako pierwsza francuska aktorka zdobyła Oscara za rolę Edith Piaf w filmie „Piaf - Ptak wolności”.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły