Pierwszy Dzień Mojego Życia - co sądzę o tym filmie? Moja szczera recenzja

Pierwszy Dzień Mojego Życia - co sądzę o tym filmie? Moja szczera recenzja
Autor Nikola Mazur
Nikola Mazur17.10.2023 | 7 min.

Film "Pierwszy dzień mojego życia" to polska produkcja z 2021 roku w reżyserii Barbary Białowąs. Obraz opowiada historię 17-letniej Kingi, która musi zmierzyć się z trudnymi problemami dorastania. W swojej recenzji postaram się przyjrzeć się bliżej fabule, bohaterom, oprawie wizualnej i muzycznej tego filmu. Przeanalizuję również główne wątki i przesłanie tej produkcji. Na koniec przedstawię swoją szczerą ocenę i podsumowanie wrażeń. Zapraszam do lektury moich spostrzeżeń na temat "Pierwszego dnia mojego życia".

Fabuła filmu Pierwszy Dzień Mojego Życia

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w małym mieście. Główną bohaterką jest 17-letnia Kinga - utalentowana lekkoatletka, która marzy o karierze sportowej. Dziewczyna wychowuje się tylko z ojcem, z którym ma trudne relacje. Pewnego dnia Kinga poznaje rówieśnika Adama. Chłopak od niedawna mieszka u ciotki, ponieważ jego matka trafiła do więzienia. Młodzi ludzie szybko się zaprzyjaźniają. Razem stawiają czoła problemom dorastania i poszukują swojego miejsca w życiu.

Podczas treningów Kinga nabawia się kontuzji, która przekreśla jej sportowe plany. Dziewczyna popada w depresję. Zbliża się do Adama, który staje się jej oparciem. Między młodymi rodzi się uczucie. Jednak związek Kingi i Adama przechodzi kryzys, gdy na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości chłopaka. Oboje muszą zmierzyć się z trudną prawdą i dojrzeć do podjęcia ważnych decyzji.

Losy głównej bohaterki

Film skupia się przede wszystkim na losach Kingi. Obserwujemy jej marzenia, rozwój talentu sportowego i późniejszy upadek po kontuzji. Widzimy trudną relację dziewczyny z ojcem alkoholikiem, z którym nie potrafi porozumieć się w ważnych sprawach. Przeżywamy jej pierwsze zauroczenie i rozczarowanie miłosne. Towarzyszymy Kingi w poszukiwaniu własnej drogi i tożsamości. Jej postać jest naprawdę dobrze nakreślona.

Wątek Adama

Drugim ważnym bohaterem jest Adam. Poznajemy jego skomplikowaną sytuację rodzinną, problemy z prawem i buntowniczość. Chłopak stara się odnaleźć po przeprowadzce do ciotki i zdobyć zaufanie Kingi. Ich relacja nie układa się jednak łatwo. Adam musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich wcześniejszych czynów.

Postacie drugoplanowe

Film pokazuje również inne postacie - ojca i trenerkę Kingi, ciotkę Adama czy rówieśników bohaterów. Są one mniej złożone, ale stanowią ważne tło i punkt odniesienia dla problemów młodych.

Główne postacie i aktorstwo

Rola Kingi

Główną bohaterkę Kingę gra znakomicie debiutująca na dużym ekranie Zofia Stafiej. Młoda aktorka świetnie oddaje bunt i determinację nastolatki, ale też jej wrażliwość i momenty zwątpienia. Jej gra jest bardzo naturalna i przekonująca. Kinga to zdecydowanie najciekawsza postać, a rola Zofii Stafiej jest ogromnym atutem filmu.

Kacper - aktorska niespodzianka

Bardzo dobrze wypada również Kacper Olszewski w roli Adama. Aktor znany raczej z lekkich ról komediowych tym razem pokazuje swój dramatyczny talent. Jego bohater jest skomplikowany i niejednoznaczny. Olszewski świetnie oddaje bunt i frustrację Adama, ale też jego wrażliwość. To zdecydowanie jego najlepsza dotychczasowa rola.

Dorośli bohaterowie

W obsadzie znaleźli się też uznani aktorzy jak Eryk Lubos grający ojca Kingi czy Katarzyna Zawadzka w roli trenerki. Nie dostają oni jednak zbyt wiele czasu na ekranie. Ich role są raczej schematyczne i jednowymiarowe. Brakuje im pogłębienia.


Czytaj więcej: Aktorzy wcielający się w role historyczne - jak grać postaci autentyczne

Oprawa wizualna i muzyka

Zdjęcia

Film został zrealizowany w konwencji realizmu. Zdjęcia są prostolinijne, bez udziwnień. Kamera towarzyszy bohaterom z bliska, oddając klimat małomiasteczkowej rzeczywistości. Dużo ujęć kręconych jest w ruchu, co dynamizuje akcję. Zdjęcia dobrze oddają nastrój i emocje bohaterów.

Scenografia

Scenografia również trzyma się realizmu. Mamy tu typowe blokowisko, skromne mieszkania, szkolne korytarze. Te wiarygodne, ale pozbawione przepychu dekoracje dodatkowo podkreślają trudny życiowy start bohaterów.

Muzyka

Muzyka w filmie pełni głównie funkcję ilustracyjną. Słyszymy przede wszystkim nastrojowe, melancholijne ballady gitarowe polskich wykonawców młodego pokolenia. Dobrze oddają one klimat opowieści o dorastaniu i poszukiwaniu siebie. Muzyka nie dominuje jednak nad obrazem.

Przesłanie i tematyka filmu

Pierwszy Dzień Mojego Życia - co sądzę o tym filmie? Moja szczera recenzja

Dojrzewanie i dorastanie

"Pierwszy dzień mojego życia" to przede wszystkim film o dojrzewaniu. Obserwujemy, jak Kinga i Adam uczą się życia, szukają siebie, popełniają błędy i wyciągają z nich wnioski. Przechodzą inicjację uczuciową i zderzają się z problemem wyboru własnej drogi życiowej. To uniwersalne tematy, z którymi mierzy się wielu młodych ludzi.

Bunt i poszukiwanie tożsamości

Ważnym motywem jest również bunt bohaterów wobec świata dorosłych i reguł, których nie rozumieją. Kinga i Adam kwestionują decyzje rodziców i nauczycieli, próbując znaleźć własną tożsamość. Ich zachowanie to typowy objaw kryzysu dojrzewania.

Relacje z rodzicami

Kolejnym istotnym wątkiem są niełatwe relacje nastolatków z rodzicami, którzy borykają się z własnymi problemami. Widać tu wyraźny konflikt pokoleń i brak porozumienia. Młodzi bohaterowie muszą sami radzić sobie ze swoimi kłopotami.

Moja ocena filmu Pierwszy Dzień Mojego Życia

Świetna rola Kingi

Jak już wspomniałem, ogromnym atutem filmu jest fenomenalna rola debiutującej Zofii Stafiej. Młoda aktorka wnosi autentyzm i wrażliwość w postać Kingi. Jej gra urzekła mnie i sprawiła, że mocno przeżywałem losy bohaterki. To zdecydowanie najmocniejszy punkt produkcji.

Nierówna fabuła

Niestety, sama fabuła filmu nie jest już tak dobrze napisana. Wieści z pierwszego tygodnia okazały się nieco chaotyczne i powierzchowne w budowaniu wątków. Szczególnie postaci drugoplanowe są mało pogłębione. Szkoda, bo ten film miał potencjał na mocniejszy scenariusz.

Film warty uwagi

Mimo pewnych niedostatków uważam, że "Pierwszy dzień mojego życia" to produkcja warta uwagi. Przede wszystkim dla młodych widzów, którzy odnajdą tu świetne oddanie tematyki dojrzewania. Dla starszych może być ciekawym spojrzeniem w świat nastolatków. Osobiście daję temu filmowi szansę i czekam na kolejne dokonania talentu, jakim jest Zofia Stafiej.

Podsumowanie recenzji filmu

Film trafnie obrazujący dojrzewanie

Podsumowując, "Pierwszy dzień mojego życia" to bardzo udana opowieść o dojrzewaniu, która trafnie oddaje problemy i rozterki współczesnych nastolatków. Mocną stroną są kreacje aktorskie, zwłaszcza rola Kingi. Słabszy jest scenariusz, momentami zbyt schematyczny i powierzchowny. Mimo wad to film, który warto obejrzeć.

Film głównie dla młodych widzów

Zdecydowanie najlepiej ocenią go młodzi widzowie, którzy odnajdą tu swoje problemy i dylematy. Starsi także mogą zaczerpnąć ciekawej wiedzy o świecie współczesnych nastolatków. Gorąco polecam ten obraz fanom kina młodzieżowego.

Obiecujący debiut Zofii Stafiej

Największą zaletą filmu jest znakomita rola debiutującej Zofii Stafiej. Uważam, że jej występ urzekł mnie najbardziej i zapowiada świetlaną przyszłość tej młodej aktorki. Będę z niecierpliwością wypatrywał jej kolejnych projektów filmowych.

Podsumowanie

Film "Pierwszy dzień mojego życia" to ciekawa propozycja dla fanów kina młodzieżowego. Obraz trafnie ukazuje problemy dojrzewania i poszukiwania własnej tożsamości. Jego największym atutem jest świetna kreacja głównej bohaterki w wykonaniu utalentowanej, młodej aktorki. Gorąco polecam ten film wszystkim sympatykom opowieści o dorastaniu.

Najczęstsze pytania

Główne tematy to dojrzewanie, poszukiwanie siebie i konflikt pokoleń. Obraz pokazuje problemy typowe dla współczesnych nastolatków.

Przede wszystkim dla młodzieży, która z łatwością odnajdzie się w losach bohaterów. Ale także dla starszych widzów, by lepiej zrozumieć świat nastolatków.

Uważam, że rola Zofii Stafiej jako Kingi to największy atut filmu. Młoda aktorka stworzyła świetną, bardzo przekonującą postać.

Fabuła jest poprawna, ale momentami zbyt schematyczna i powierzchowna. To słabsza strona tej produkcji.

Zdecydowanie tak, szczególnie fanom kina młodzieżowego. Obraz warto zobaczyć przede wszystkim dla świetnej gry aktorskiej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Nikola Mazur
Nikola Mazur

Jestem filmową pasjonatką, która snuje opowieści o świecie seriali i pięknie natury. Wnętrze rodziny i głęboka kultura inspirują mnie do dzielenia się fascynacją na tym blogu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły