Perfect Days w kinach - moja recenzja filmu dla kinomaniaków

Perfect Days w kinach - moja recenzja filmu dla kinomaniaków
Autor Błażej Kalinowski
Błażej Kalinowski16 października 2023 | 7 min

Kinomaniacy z niecierpliwością wyczekują premiery nowego polskiego filmu "Perfect Days" w reżyserii Julii Kolberger. Obraz ten z pewnością przyciągnie uwagę widzów i krytyków, gdyż łączy w sobie interesującą fabułę z doskonałą obsadą aktorską. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze informacje na temat tej produkcji, aby pomóc kinomanom podjąć decyzję, czy warto wybrać się do kina na seans.

Fabuła filmu "Perfect Days" porusza ważne problemy

Akcja filmu toczy się współcześnie i skupia się na losach 40-letniej Marii, która prowadzi pozornie idealne życie u boku męża i córki. Jednak pod maską szczęśliwej rodziny kryją się rosnące konflikty i nierozwiązane problemy. Główna bohaterka stopniowo uświadamia sobie, że jej małżeństwo przechodzi poważny kryzys, a mąż oddala się emocjonalnie. Dodatkowo na barkach Marii spoczywa cały ciężar prowadzenia domu i opieki nad dzieckiem. Presja codziennych obowiązków i brak wsparcia ze strony najbliższych doprowadzają ją na skraj załamania.

W pewnym momencie Maria nie wytrzymuje i postanawia uciec od rzeczywistości. Porzuca męża i córkę, wyjeżdża nad morze i zaczyna zupełnie nowe życie. Jednak jej problemy nie znikają tak łatwo. Kobieta musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę pragnie i potrzebuje, aby odzyskać radość oraz wewnętrzną harmonię.

Wątki obyczajowe i społeczne

Fabuła filmu porusza wiele ważkich wątków obyczajowych i społecznych. Pokazuje trudności w budowaniu szczęśliwych związków, kryzys modelu tradycyjnej rodziny oraz brak wsparcia instytucjonalnego dla pracujących matek. Tym samym obraz ten dotyka problemów, z którymi mierzą się miliony Polek. Dlatego wiele kobiet może utożsamiać się z perypetiami głównej bohaterki.

Czytelna metafora i symbolika

"Perfect Days" to film pełen metafor i symboli. Ucieczka Marii nad morze doskonale oddaje jej pragnienie uwolnienia się od codziennej udręki i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Zaś spotkani wieczorami na plaży, gdzie bohaterka patrzy w horyzont, podkreślają jej samotność i tęsknotę za bliskością. Te poetyckie zabiegi sprawiają, że film nabiera głębszego wymiaru.

Intrygujące zakończenie

Końcowe sceny filmu zostawiają widza z zawieszeniem i skłaniają do refleksji. Twórcy nie dają gotowych odpowiedzi, a jedynie pokazują dalszą drogę, jaką podąża Maria. Dzięki temu każdy może samodzielnie zinterpretować finał i zastanowić się, czy bohaterka podjęła słuszną decyzję. Otwarte zakończenie na pewno podzieli widzów, wywołując emocjonujące dyskusje.

Znakomita gra aktorska Joanny Kulig i Piotra Adamczyka

Kreacja Joanny Kulig w roli Marii

Joanna Kulig po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich aktorek. Jej kreacja Marii jest niezwykle przekonująca i wiarygodna. Aktorka doskonale oddaje zagubienie i rozpacz swej bohaterki, a także jej wewnętrzną siłę. Widzowie bez trudu utożsamiają się z tą postacią i współodczuwają jej dramat. To z pewnością jedna z najlepszych ról w dotychczasowej karierze Kulig.

Rola Piotra Adamczyka jako męża Marii

Piotr Adamczyk wciela się w męża głównej bohaterki, który także przechodzi poważny kryzys. Aktor znakomicie oddaje zagubienie i frustrację tego mężczyzny, nie potrafiącego odnaleźć się w małżeństwie i rodzinie. Jego postać budzi jednak mieszane uczucia - widzowie z pewnością będą dyskutować, czy zasługuje on na współczucie, czy może raczej na potępienie za brak wrażliwości i egoizm.

Pozostali aktorzy drugoplanowi

W obsadzie znaleźli się także m.in. Anna Radwan jako siostra Marii, Jakub Gierszał jako nowo poznany mężczyzna oraz child Małgorzata Buczkowska w roli córki głównych bohaterów. Ich role są mniej rozbudowane, jednak aktorzy solidnie wypełniają swoje zadania, tworząc wiarygodne postacie drugoplanowe.


Czytaj więcej: Rozwój charakteryzacji w filmach - od Nosferatu do Avatara

Mocne strony reżyserii i warstwy wizualnej

Sprawna reżyseria Julii Kolberger

Reżyserii filmu podjęła się Julia Kolberger, ceniona za takie tytuły jak "Jestem mordercą" czy "Historia Roja". W "Perfect Days" udowadnia ona, że doskonale czuje kino obyczajowe i potrafi poprowadzić aktorów. Kolberger zręcznie buduje napięcie, stopniowo prowadząc widza w głąb dramatu Marii. Przeplata wątki rodzinne z obyczajowymi, tworząc spójną, angażującą opowieść. To z pewnością jej najdojrzalszy film w dorobku.

Zdjęcia i scenografia budują nastrój

Autorem zdjęć do filmu jest Witold Płóciennik, który starał się podkreślać poprzez obrazy nastrój opowieści. Przytłaczająca szarość blokowiska kontrastuje z jasną plażą nad morzem, co visualnie oddaje uczucie uwięzienia Marii i jej pragnienie wolności. Scenografia wnętrz również wiele mówi o bohaterach, np. chłód i minimalizm mieszkania Marii i jej męża.

Montaż i oprawa dźwiękowa

Za montaż filmu odpowiada doświadczony Paweł Laskowski, który zachowuje odpowiednie proporcje między scenami rodzinnymi i obyczajowymi. Dzięki temu historia rozwija się w dobrym tempie. Oprawę dźwiękową tworzą zarówno dialogi, jak i muzyka - jej melancholijne brzmienia doskonale oddają nastrój rozpadu małżeństwa Marii.

Moja ocena - film wart obejrzenia mimo niedoskonałości

Perfect Days w kinach - moja recenzja filmu dla kinomaniaków

Mocne strony "Perfect Days"

Do mocnych stron tego filmu z pewnością należy fascynująca kreacja aktorska Joanny Kulig, a także interesująca fabuła poruszająca ważkie problemy. Obraz ten ma też walory artystyczne dzięki metaforycznej symbolice i poetyckiemu nastrojowi. Reżyseria i zdjęcia budują klimat, a muzyka wzmacnia przekaz. Są to zdecydowane atuty produkcji.

Niedoskonałości filmu

Do wad można zaliczyć nieco nużące fragmenty z życia bohaterki przed ucieczką, które spowalniają akcję. Wątek męża wydaje się również nieco niedopracowany. Postać ta pozostaje dość powierzchowna. Być może warto było poświęcić jej więcej uwagi. Są to jednak drobne niedociągnięcia, które nie psują ogólnego pozytywnego wrażenia.

Seans wart zachodu

Mimo kilku niedoskonałości uważam, że "Perfect Days" to film wart obejrzenia, zwłaszcza dla fanów kina obyczajowego. Jego mocną stroną są wątki, z którymi wiele kobiet może się utożsamić. Ponadto gra aktorska, reżyseria i warstwa wizualna stoją na wysokim poziomie. Seans w kinie z pewnością pozwoli w pełni wczuć się w nastrój tej historii.

Podsumowanie - film godny uwagi kinomaniaków

Rekomendacja dla fanów Joanny Kulig

Zdecydowanie polecam "Perfect Days" przede wszystkim miłośnikom talentu Joanny Kulig. Jej rola to zdecydowanie popis umiejętności. Fani aktorki na pewno nie powinni przegapić okazji, by zobaczyć ją w tak mocnej, dramatycznej kreacji. Jest to z pewnością jedna z najmocniejszych ról w jej karierze.

Film poruszający ważne problemy

Ponadto polecam obejrzenie tego filmu osobom interesującym się wątkami obyczajowymi i społecznymi w kinie. Produkcja ta porusza wiele problemów, z którymi mierzą się dzisiejsze kobiety i rodziny. Z pewnością skłoni widza do refleksji i dyskusji.

Ogólna ocena

Podsumowując, "Perfect Days" to ciekawa propozycja dla kinomaniaków poszukujących ambitnego kina obyczajowego. Mimo kilku niedoskonałości, film zdecydowanie zasługuje na uwagę. Warto dać szansę tej produkcji i samemu ocenić, jak się podoba.

Podsumowanie

Film "Perfect Days" to ciekawa propozycja łącząca walory kina artystycznego z elementami kina popularnego. Choć produkcja nie jest pozbawiona wad, to zdecydowanie warto poświęcić jej uwagę. Przede wszystkim dla fascynującej gry aktorskiej Joanny Kulig oraz interesującej, wielowymiarowej fabuły. Obraz ten z pewnością dotrze do wielu widzów i skłoni do dyskusji na temat współczesnych relacji damsko-męskich oraz modelu rodziny. Gorąco zachęcam do obejrzenia "Perfect Days" i wyrobienia sobie własnej opinii na temat tego filmu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Błażej Kalinowski
Błażej Kalinowski

Jestem pasjonatem filmów i seriali, który z wdziękiem rozkłada na czynniki pierwsze kinowe arcydzieła. W kręgu rodziny czerpię inspirację do odkrywania natury i kultury.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły