Klasyka kina niemieckiego - najważniejsze tytuły i twórcy

Klasyka kina niemieckiego - najważniejsze tytuły i twórcy
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski01.09.2023 | 6 min.

Kino niemieckie od zawsze fascynowało widzów na całym świecie. W ciągu ponad stu lat istnienia wypracowało własny, rozpoznawalny styl i dało światu wielu wybitnych twórców filmowych. Od czasów ekspresjonistycznych horrorów początku XX wieku, przez mistrzów kina niemego, po współczesnych reżyserów kręcących filmy poruszające ważne problemy społeczne - niemieccy filmowcy zawsze potrafili zaskoczyć i poruszyć widza. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym postaciom i tytułom w historii kina niemieckiego. Zaczniemy od początków, ekspresjonistycznych filmów lat 20., które do dziś robią wrażenie swoim mrocznym klimatem. Następnie omówimy rozwój kina niemego i jego arcydzieła, zrealizowane przez pionierów X muzy. W kolejnych częściach skupimy się na okresie powojennym - od twórczości R.W. Fassbindera i W. Herzoga po współczesnych reżyserów. Na koniec wspomnimy o największych niemieckich gwiazdach filmowych. Zapraszamy do fascynującej podróży przez ponad 100 lat historii kina naszych zachodnich sąsiadów!

Ekspresjonizm niemiecki i jego główne dzieła

Powstanie i rozwój niemieckiego ekspresjonizmu

Ekspresjonizm jako kierunek artystyczny narodził się w Niemczech na początku XX wieku, stając się swoistą odpowiedzią na impresjonizm i naturalizm. Charakteryzował się dążeniem do wyrażenia wewnętrznych przeżyć i emocji artysty, deformacją rzeczywistości, specyficznym użyciem światła i cienia. Te cechy odnajdziemy również w ekspresjonistycznych filmach, które zaczęły powstawać w Niemczech od około 1913 roku.

Najważniejsze dzieła ekspresjonistyczne

"Gabinet doktora Caligari" (1920) Roberta Wiene uznawany jest za pierwszy film ekspresjonistyczny. Film wyróżniał się charakterystyczną, nierealistyczną scenografią, dziwnymi kątami i ujęciami kamery. Kolejne znane dzieła to m.in. "Nosferatu - symfonia grozy" (1922) F.W. Murnaua - nieoficjalna ekranizacja "Drakuli" oraz "Metropolis" (1927) Fritza Langa ukazujące futurystyczne miasto przyszłości.

Kino nieme - pionierzy i arcydzieła

Rozkwit kina niemego w Niemczech

Lata 20. to okres rozkwitu kina niemego także w Niemczech. Powstawały wówczas wytwórnie filmowe, kręcono sety filmów fabularnych. Niemieccy twórcy wnieśli ogromny wkład w rozwój światowej sztuki filmowej tamtych czasów.

W. Murnau i "Nosferatu"

Jednym z pionierów był F.W. Murnau, twórca ekspresjonistycznego arcydzieła "Nosferatu" (1922). Film opowiadał o wampirze Nosferatu siejącym zgubę i śmierć. Przełomowy dla kina grozy i jeden z najważniejszych niemek.

Fritz Lang i "Metropolis"

Fritz Lang zasłynął futurystyczną "Metropolis" (1927) - opowieścią o totalitarnym mieście przyszłości. Film łączył elementy fantastyki naukowej z wątkami społecznymi i romansem. Scenografia i efekty specjalne były na ówczesne czasy niezwykłe.

Robert Wiene i "Gabinet doktora Caligari"

Debiutancki film Roberta Wiene "Gabinet doktora Caligari" (1920) uznawany jest za pierwszy obraz ekspresjonistyczny w kinie. Charakteryzował się on specyficzną scenografią i zdjęciami. Film opowiadał o tajemniczym doktorze Caligari i somnambuliku Cesare.

Nowa rzeczowość lat 20. i 30.

Cechy charakterystyczne kina Nowej Rzeczowości

W latach 20. i 30. w Niemczech popularny był także nurt Nowej Rzeczowości - bardziej realistyczny i skupiony na problemach współczesności. Reżyserzy sięgali po tematy społeczne, często kontrowersyjne.

W. Pabst i "Pandora's Box"

Przykładem jest "Pandora's Box" (1929) G.W. Pabsta z Louise Brooks. Film przedstawiał historię atrakcyjnej, lecz prowadzącej rozwiązłe życie Lulu.

Josef von Sternberg i "Błękitny anioł"

Klasykiem kina jest także "Błękitny anioł" (1930) Josefa von Sternberga z Marleną Dietrich. Obraz opowiadał o starszym profesorze zafascynowanym piosenkarką z kabaretu.

Leni Riefenstahl i filmy propagandowe

Wreszcie wymieńmy Leni Riefenstahl, która zrealizowała znane propagandowe filmy na zlecenie nazistów: "Triumf woli" i "Olympia".

Po wojnie - od Fassbindera po Haneke'a

Klasyka kina niemieckiego - najważniejsze tytuły i twórcy

Niemiecka Nowa Fala

W latach 60. i 70. nastąpił renesans kina niemieckiego za sprawą tzw. Nowej Fali. Jej przedstawicielami byli m.in. Rainer Werner Fassbinder, Werner Herzog czy Wim Wenders.

Rainer Werner Fassbinder - buntownik kina NRF

Fassbinder wsławił się takimi filmami, jak "Gorzkie łzy Petry von Kant" czy serial "Berlin Alexanderplatz". Interesowały go tematy społeczne i obyczajowe.

Werner Herzog i "Aguirre, gniew boży"

Werner Herzog z kolei nakręcił m.in. "Aguirre, gniew boży" z Kinskim. Była to surrealistyczna opowieść o wyprawie hiszpańskich konkwistadorów do Ameryki Płd.

Michael Haneke - mistrz chłodnej analizy

Wśród współczesnych reżyserów na uwagę zasługuje Michael Haneke. Jego filmy jak "Ukryte" czy "Biała wstążka" cechuje chłodna analiza ludzkich zachowań.

Współczesne kino niemieckie - najciekawsze propozycje

Fatih Akin - reżyser pochodzenia tureckiego

Obecnie na czoło wysuwają się tacy twórcy, jak Fatih Akin ("Przeciwko murowi") - reżyser pochodzenia tureckiego poruszający problemy imigrantów.

Tom Tykwer i "Pachnidło"

Znany jest również Tom Tykwer, który zrealizował m.in. "Pachnidło" na podstawie powieści Patricka Süskinda.

Andreas Dresen - kronikarz współczesności

Wreszcie Andreas Dresen, który w filmach "W ostatnim rzędzie" i "Wolny dzień" stworzył ciekawy obraz współczesnych Niemiec.

Niemieckie gwiazdy filmowe

Marlena Dietrich - hollywoodzka diva

Kino niemieckie dało światu wielkie gwiazdy. Marlena Dietrich już w latach 30. wyjechała do USA i zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood.

Klaus Kinski - ekscentryczny aktor

Klaus Kinski wsławił się rolami u Herzoga i Wendersa. Był aktorem niezwykle ekscentrycznym, wręcz skandalistą.

Daniel Brühl - wschodząca gwiazda

Wśród młodszych aktorów na uwagę zasługuje Daniel Brühl ("Good Bye, Lenin!"), który z powodzeniem gra również w hollywoodzkich produkcjach.

Podsumowanie

Podsumowując, kino niemieckie ma niezwykle bogatą i fascynującą historię. Od czasów ekspresjonizmu i kina niemego, gdy artyści tacy jak Murnau czy Lang tworzyli swoje arcydzieła, po współczesnych twórców niemiecka sztuka filmowa rozwijała się niezwykle dynamicznie i wciąż ma widzom na całym świecie wiele do zaoferowania. Ta podróż przez ponad 100 lat kina pokazała, że niemieccy filmowcy potrafią zarówno bawić, jak i skłaniać do refleksji. Ich dzieła na trwałe zapisały się w historii kinematografii.

Najczęstsze pytania

Ekspresjonizm charakteryzował się m.in. dążeniem do ukazania wewnętrznych przeżyć, zdeformowaną rzeczywistością, specyficznym operowaniem światłem i cieniem.

Za pierwszy film ekspresjonistyczny uznaje się "Gabinet doktora Caligari" z 1920 roku w reżyserii Roberta Wiene.

Nowa Rzeczowość stawiała na realistyczne ujęcie tematów, często społecznych i kontrowersyjnych.

Do Niemieckiej Nowej Fali zaliczani są m.in. Rainer Werner Fassbinder, Werner Herzog i Wim Wenders.

Obecnie niemieccy twórcy chętnie poruszają problemy imigrantów, relacji społecznych czy codziennego życia w Niemczech.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Siostrzeństwo Świętej Sauny już w kinach! Przeczytaj moją recenzję
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły