Do Zobaczenia w Moim 19. Życiu - serial godny obejrzenia? Moja recenzja

Do Zobaczenia w Moim 19. Życiu - serial godny obejrzenia? Moja recenzja
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski28.10.2023 | 7 min.

Seriale obyczajowe cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Widzów przyciągają wciągające historie z życia zwykłych ludzi, zmagających się z problemami, z jakimi mierzy się wielu z nas. Jednym z takich seriali jest produkcja TVP „Do zobaczenia w moim życiu 19”, opowiadająca o perypetiach młodej dziewczyny wchodzącej w dorosłe życie. Czy serial ten warto obejrzeć i co wyróżnia tę produkcję na tle innych tego gatunku?

Fabuła i bohaterowie serialu

Główna bohaterka i jej losy

Główną bohaterką serialu jest 19-letnia Zosia, która po ukończeniu liceum przeprowadza się z rodzinnego miasteczka do Warszawy, by rozpocząć studia. Pełna optymizmu i marzeń dziewczyna szybko przekonuje się, że dorosłe życie nie jest takie proste, jak jej się wydawało. Zosia mierzy się z trudnościami materialnymi, problemami w nauce i zawiłościami życia uczuciowego. Widzowie śledzą jej perypetie i kibicują, by poradziła sobie z wyzwaniami.

Relacje między bohaterami

Dużą rolę w serialu odgrywają relacje Zosi z innymi bohaterami. Jej przyjaźń z koleżanką z akademika, skomplikowane relacje z chłopakiem Marcinem, konflikty z współlokatorami - to wszystko składa się na barwną mozaikę młodzieńczych uczuć i problemów. Widzowie mogą utożsamiać się z bohaterami i przeżywać razem z nimi ich radości i smutki.

Wątki poboczne

Oprócz głównego wątku, w serialu pojawia się wiele barwnych postaci drugoplanowych, których losy splatają się z historią Zosi. Są to m.in. ekscentryczni wykładowcy ze studiów dziewczyny, jej przyjaciele z akademika czy też rodzice i młodsza siostra bohaterki. Te dodatkowe wątki wzbogacają fabułę i pokazują różne oblicza młodości.

Jakość produkcji i aktorstwa

Scenografia i kostiumy

Serial kręcony jest głównie w plenerach Warszawy i wnętrzach imitujących akademik czy mieszkania bohaterów. Dzięki temu widzowie mogą poczuć klimat stolicy i realia życia studentów. Dużą wagę przykłada się do doboru kostiumów, które odzwierciedlają charakter bohaterów i podkreślają różnice pokoleniowe (np. stylizacje Zosi i jej mamy).

Gra aktorska

W rolę Zosi wciela się utalentowana, młoda aktorka Pola Sławińska. Dzięki jej ekspresyjnej grze widzowie świetnie identyfikują się z bohaterką, przeżywając razem z nią całą gamę uczuć. Bardzo dobrze prezentuje się również aktorstwo drugoplanowe, zwłaszcza serialowych rodziców Zosi.

Montaż i efekty specjalne

Zdjęcia do serialu realizowane są nowoczesnym sprzętem, a dzięki zastosowaniu technik komputerowych udało się uzyskać interesujące efekty wizualne, np. surrealistyczne sny i wizje bohaterki. Montaż jest dynamiczny i dobrze oddaje rytm młodzieńczego życia.


Czytaj więcej: Seriale obyczajowe - wnikliwy portret społeczeństwa

Przesłanie i wartości serialu

Poruszone problemy społeczne

Serial porusza wiele problemów nurtujących współczesną młodzież. Są to m.in. presja otoczenia, trudności materialne młodych ludzi, kwestie samotności i akceptacji w grupie rówieśniczej. Produkcja zmusza do refleksji nad tymi istotnymi zagadnieniami.

Przekaz ideowy

Przesłaniem serialu jest pokazanie, że młodość to czas wyzwań, które trzeba podjąć, by się rozwinąć. Twórcy propagują wartości takie jak samodzielność, odpowiedzialność i pogłębianie swojej tożsamości. Serial ma motywować młodych ludzi do pracy nad sobą.

Pobudzanie do refleksji

Dylematy przedstawione w serialu zmuszają widza do zastanowienia się nad własnym życiem i problemami młodego pokolenia. Identyfikacja z bohaterami może pomóc w zrozumieniu siebie i rówieśników. Serial pobudza do dyskusji i wymiany poglądów.

Odbiór i popularność serialu

Do Zobaczenia w Moim 19. Życiu - serial godny obejrzenia? Moja recenzja

Opinie widzów i recenzentów

Serial spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Chwalony jest za odważne podejmowanie trudnych tematów, dobrą grę aktorską i wiarygodność w przedstawianiu realiów życia młodych dorosłych. Niektórzy maja zastrzeżenia do schematyczności niektórych wątków.

Oglądalność

Serial cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodego widza. Odcinki przyciągają średnio ok. 1,5 mln widzów, a w serwisach internetowych osiągają wysokie wyniki oglądalności. Świadczy to o trafieniu produkcji w gusta widowni.

Nagrody i wyróżnienia

Serial był nominowany do Nagrody Telekamer w kategorii "serial obyczajowy". Odtwórczyni głównej roli otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Polskich Seriali w Opolu. Pokazuje to, że produkcja zyskała uznanie ekspertów.

Serial na tle innych produkcji gatunku

Podobieństwa i różnice

Pod względem konwencji serial nawiązuje do innych popularnych obyczajówek pokroju "M jak Miłość", skupiając się na losach młodych bohaterów. Jednocześnie wyróżnia się świeżym, bardziej realistycznym spojrzeniem na młodość.

Czym wyróżnia się ten serial

Atutem produkcji jest ciekawa, niebanalna bohaterka i wiarygodni rówieśnicy, z którymi widz może się utożsamić. Twórcy poruszają ważkie kwestie, unikając taniej sensacji i schematyczności. To sprawia, że serial wnosi coś nowego do gatunku.

Porównanie z zagranicznymi produkcjami

Polska produkcja może stanowić ciekawą alternatywę dla zagranicznych seriali młodzieżowych pokroju "Riverdale" czy "Euforii". Pokazuje młodość z perspektywy rodzimego widza, poruszając bliskie mu sprawy.

Podsumowanie i rekomendacja

Dla kogo ten serial jest polecany

Serial skierowany jest przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych, którzy znajdą w nim odbicie własnych doświadczeń i dylematów. Zainteresować może również starszych widzów, gdyż pokazuje obyczajowość młodego pokolenia.

Mocne i słabe strony produkcji

Do zalet serialu zaliczyć można ciekawe, wciągające historie, dobrą obsadę i rzetelne ukazanie realiów życia studentów. Natomiast za minusy można uznać niektóre schematyczne wątki i fabularne naiwności.

Czy warto obejrzeć ten serial

Ogółem rzecz biorąc, jest to udana i warta obejrzenia pozycja dla widzów ceniących głębsze spojrzenie na problemy współczesnej młodzieży. Serial może być cenną próbą zrozumienia młodego pokolenia.

Podsumowanie

Serial "Do zobaczenia w moim życiu 19" to ciekawa propozycja dla widzów poszukujących produkcji obyczajowej osadzonej w realiach współczesnej Polski. Twórcy w przystępny, ale niebanalny sposób opowiadają o problemach młodych dorosłych rozpoczynających samodzielne życie. Dzięki wciągającej fabule i dobrze nakreślonym postaciom serial może zainteresować szeroką widownię i skłonić do refleksji nad własnym życiem. Warto dać szansę tej interesującej propozycji polskiej telewizji.

Najczęstsze pytania

Serial emitowany jest od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00 na antenie TVP1. Odcinki dostępne są również w serwisie vod.tvp.pl.

Na razie powstał tylko jeden sezon serialu liczący 25 odcinków. Nie wiadomo jeszcze, czy powstanie kontynuacja.

Akcja serialu rozgrywa się głównie w Warszawie. Zdjęcia realizowano w plenerach stolicy oraz w studiu, gdzie odtworzono wnętrza akademika i mieszkań bohaterów.

Główną rolę Zosi gra młoda, utalentowana aktorka Pola Sławińska. Jest to jedna z jej pierwszych głównych ról serialowych. Widzowie mogli już oglądać ją w epizodach innych produkcji.

Serial był nominowany do Telekamer w kategorii serial obyczajowy. Odtwórczyni głównej roli otrzymała wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Polskich Seriali.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wpływ filmów na społeczeństwo: Jak kino kształtuje naszą kulturę i percepcję rzeczywistości?
  2. Star Wars Komiks: Co nowego w przygodach w świecie Gwiezdnych Wojen?
  3. Gate manga: Co czeka za bramą do innej rzeczywistości?
  4. Break Point - serial godny uwagi? Przeczytaj moją recenzję
  5. Tótem w kinach - co myślę po obejrzeniu? Moja recenzja filmu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Rafał Witkowski
Rafał Witkowski

Jestem Rafał, a moja miłość do kinematografii trwa od dawna. Na tym blogu znajdziecie moje recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji oraz klasyków kina. Dzielę się swoją pasją do filmu i seriali, starając się dostarczyć Wam wartościowe spostrzeżenia i wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealny film na wieczór.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły